Koordinatorer

Koordinatorer

Eksjöhönan
Koordinator
Andreas Marmolin &
Ingemar Dreborg
eksjo@kulturhons.se
Fiftyfive Flowery Guld
Koordinator
Sofia Johansson
Kärrsmossen Solhälla
67160 Arvika
076-3381832
fiftyfive.flowery.guld@kulturhons.se
Fiftyfive Flowery Silver
Koordinator
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346 913 01
070-9255904
Ring helst!
fiftyfive.flowery.silver@kulturhons.se
Gammelsvensk Vit Leghorn
Koordinator
Sofia Johansson
Kärrsmossen Solhälla
67160 Arvika
076-3381832
vit.leghorn@kulturhons.se
Silverudds blå
Koordinator
Andreas Marmolin
Brännelyckevägen 209-7
375 91 Mörrum
0729-74 43 11
silverudds.bla@kulturhons.se
Queen Silvia Guld
(inkl. Guldblå)
Koordinator
Sara Hägerås
Gålsjö 409
69497 Rönneshytta
queen.silvia.guld@kulturhons.se
Queen Silvia Silver
(inkl. Silverblå)
Koordinator
Sara Hägerås
Gålsjö 409
69497 Rönneshytta
queen.silvia.guld@kulturhons.se
Smålandshöna
Koordinator
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070 754 76 74
smalands@kulturhons.se
New Hampshire
Koordinator
Anna Carlsson
Lönnhult Karlgustav 37
42369 Karlgustav
070-3951112
new.hampshire@kulturhons.se
Vit Bresse
Koordinator
Ulrika Harsem
Rockesholm 42
71295 Grythyttan
vit.bresse@kulturhons.se
Isbar
Koordinator
Bengt Mattsson
Andreas Marmolin
isbar@kulturhons.se
Rasen är under återskapande.
Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt med någon av Koordinatorerna.
Plymouth Rock
Koordinator
Anna-Karin Heino
plymouth.rock@kulturhons.se
Rhode Island Red
(R.I.R)
Koordinator
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346 913 01
070-9255904
Ring helst!
rir@kulturhons.se
Welsumer
Koordinator
Niklas Bengtsson
Kullarpsv. 84
294 94 Sölvesborg
070-8762546
kullarp@hotmail.com
Pekinganka
Koordinator
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346 913 01
070-9255904
Ring helst!
fiftyfive.flowery.silver@kulturhons.se
Rouenanka
Koordinator
Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
681 96 Kristinehamn
076-0160111
ingemar01@hotmail.com
Australorp
Koordinator
Agneta Magnusson Dozzi
Högsbo 529
740 45 Tärnsjö
073-9818707
australorps@kulturhons.se
Brun Leghorn
Koordinator
Martin Friberg
070-7555634
brun.leghorn@kulturhons.se
Silverhamps
Koordinator
Ingemar Dreborg
ingemar01@hotmail.comRasen är under återskapande.
Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt med Koordinatorn.
Delaware
Koordinator
Ingemar Dreborg
ingemar01@hotmail.com
Rasen är under skapande.
Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt med Koordinatorn.
Kontaktpersoner för ras vi utvärderar för ev. framtida Stambok.
Barnevelder

Johanna Henriksson
Holma 1523
28591 Markaryd
070-6303535
jh841103@hotmail.com

Cream Legbar

Åsa Larsson
Husaby Sannebo gård 1
53395 Götene
070-3667862
asa1larsson@hotmail.com

Comments are closed