Uppfödare och Koordinatorer

Godkända uppfödare i Stambok och respektive Koordinator per ras
Till dig som letar avelsägg eller djur

Tänk på att det ofta är utrotningshotade raser du söker, där tillgången är begränsad. Det kan vara svårt att få tag på avelsmaterial då dessa raser finns i ett försvinnande fåtal. Du kan få leta både via mejl och ett antal telefonsamtal innan du hittar rätt.

Har du tålamodet att leta, för att sedan stambokföra dina djur och kan tänka dig att hålla fast vid dem en längre tid, så är du en av dem som hjälper kulturhönsen att överleva och finnas som ett alternativ för kommande hönsfarmargenerationer.

För varje Stambok finns en Koordinator. Det är respektive koordinator du kontaktar för stambokföring av djur. Av koordinatorerna kan du dessutom få råd i avelsarbetet, tips om det är någon speciell besättning som du i första hand skall vända dig till, mm. Du hittar en länk här under till en lista med koordinatorer, men de presenteras även här vid respektive Stambok.

Du som trots mejl, sms och telefonpåringningar inte har fått svar inom ett par veckor från den Koordinator du söker kan maila ordforande@kulturhons.se så får du hjälp att upprätta kontakt.


Uppfödare Australorp

Koordinator Australorp

Koordinator Australorp

Therese Dahlgren
070-455 47 50


Alexandra Hellsten

Frihamravägen 15
762 92 Rimbo

Allan Bergström

Ollbacken 20
975 95 Luleå

Arja Hermansson

Skäve 4
647 95 Åkersstyckebruk

Christer Larsson

Vallbyberg 22
762 92 Rimbo

Fredrika Jäsperi

Björkholmen
643 99 Högsjö

Helen Helghe

Veckholm Tjulsta 16
745 99 Enköping

Lars-Olof Hård

Sättrabyvägen 134
762 97 Edsbro

Neher Hjalmarsson

Villberga Enhälja 6
749 51 Grillby

Pia Nyman

Smedstorp Vånga
640 20 Björkvik

Stackvallen Lantgård

c/o Mark Geuze
Krokshult Stackvallen 1
572 97 Kristdala

Therese Dahlgren

Kulla Mysinge 4
749 62 Örsundsbro

Ursula Stenqvist

Allmänningsbo 103
739 93 Riddarhyttan


Uppfödare Cream Legbar

Koordinator Cream Legbar

Koordinator Cream Legbar

Örjan Bergsten


Rasen utvärderas av kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Delaware

Koordinator Delaware

Koordinator Delaware

Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
681 96 Kristinehamn


Rasen skapas i projekt hos kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Eksjöhöna

Koordinator Eksjöhöna

Koordinator Eksjöhöna

Lars-Erik Ivarsson
Norra Äng
571 92 Nässjö

070-573 29 64


Alexandra Hellsten

Frihamravägen 15
762 92 Rimbo

Anna Wass

Lämmedal 9
572 91 Oskarshamn

Anna-Karin Ågren

Burträsk
Skellefteå

Åsa Norrman

Lundby 202
311 67 Slöinge

Bozena Jonsson

Rosstorp Skogslund 125
733 62 Västerfärnebo

Ej avelsägg, endast levande djur

Elin Kristiansson

610 27 Vikbolandet

Emelie Holmblad

Målsta 165
832 93 Frösön

Hillevi Helmfrid

Gårdspånga 155
598 94 Vimmerby

Joakim Ekström

Ekeknoga Östergården
590 39 Kisa

Lars-Erik Ivarsson

Norra Äng
571 92 Nässjö

Marina Strandahl

Granån 249
952 94 Kalix

Tintin Jönsson

Lyngbyvägen 243
291 97 Gärds Köpinge


Uppfödare Fiftyfive Flowery Guld

Koordinator Fiftyfive Flowery Guld

Koordinator Fiftyfive Flowery Guld

Johan Gustavsson
076-269 03 37 (gärna sms)
Skicka meddelande på Messenger


Alexandra Brattén

Arnön 255
655 95 Väse

Angelica Lennartsson

740 47 Harbo

Birgitta Arnesdotter

Skåningsmåla
382 74 Alsterbro

Bo Karlsson

Högryd 16
430 10 Tvååker

Camilla Albrechtsen

Taleryd Norrgården 1
573 97 Tranås

Skickar inte avelsägg

Emelia Dernsjö

Ingarud Björkelund 1
542 92 Mariestad

Emma Kull

Nyserum 307
598 93 Vimmerby

Johan Gustavsson

Ryda Godegården 1
534 96 Vara

Lars Bergström

Heden Brogården
542 91 Herrljunga

Malin Josefsson

Västra Resebo 426
382 93 Nybro

Therése Jonsson

Berga Mellangården
590 46 Rimforsa


Uppfödare Fiftyfive Flowery Silver

Koordinator Fiftyfive Flowery Silver

Koordinator Fiftyfive Flowery Silver

Ny kooordinator kommer tillträda under 2023, under tiden hanteras rasen av styrelsen.


Annika Netsö

823 91 Kilafors

Åsa Norrman

Lundby 202
311 67 Slöinge

Hillevi Krantz

Näsby Tykagård 2
364 92 Lenhovda

Jessica Lindqvist

285 91 Markaryd

Örjan Bergsten

Tingberg 226
463 72 Lödöse

Rosita Svantesson

Grindstugan
590 93 Gunnebo

Simon Wiklander

Aplungsåsen 21
686 95 Ämtervik

Tintin Jönsson

Lyngbyvägen 243
291 97 Gärds Köpinge

Ulrika Larsson

Nore 2A
681 95 Kristinehamn


Uppfödare Gammelsvensk Vit Leghorn

Koordinator Gammelsvensk Vit Leghorn

Koordinator Gammelsvensk Vit Leghorn

Sofia Johansson


Alexandra Hellsten

Frihamravägen 15
762 92 Rimbo

Bo Karlsson

Högryd 16
430 10 Tvååker

Daniel Ranveg

Brunn 215
523 90 Ulricehamn

Dick Fagerlund

Hägnanvägen 11
94593 Sjulsmark

Fredrika Jäsperi

Björkholmen
643 99 Högsjö

Göran Andersson

Långaskog 30
343 93 Älmhult

Johanna Söderlund

Tåghult 105
311 51 Ätran

Karin Hjelm & Mats-Åke Hall

Frisbo 17
824 78 Bjuråker

Maria Holmgren

Österbacka 40
922 67 Tavelsjö

Örjan Bergsten

Tingberg 226
463 72 Lödöse

Pia Thulin

Nygården 3
518 33 Sandared


Uppfödare Gjordsbolhöna

Koordinator Gjordsbolshönan

Koordinator Gjordsbolshönan

Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
681 96 Kristinehamn


Rasen skapas i projekt hos kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Goldbar

Koordinator Goldbar

Koordinator Goldbar

Andreas Larsson
073-528 90 60


Rasen skapas i projekt hos kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Isbar

Koordinator Isbar

Koordinator Isbar

Catarina Matsols


Rasen är underåterskapande.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Marmolins Grönvärpare

Koordinator Marmolins Grönvärpare

Koordinator Marmolins Grönvärpare

Andreas Marmolin
Tel: 0729-74 43 11


Rasen skapas i projekt hos kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare New Hampshire

Koordinator New Hampshire

Koordinator New Hampshire

Anna Carlsson
Lönnhult Karl Gustav 37
423 69 Karl Gustav
Tel: 070-395 11 12


Bo Karlsson

Högryd 16
430 10 Tvååker

Ellinor Netsö

Granbo 1817
823 91 Kilfors


Uppfödare Norsk Jaerhöna

Koordinator Norsk Jaerhöna

Koordinator Norsk Jaerhöna

Ny kooordinator kommer tillträda under 2023, under tiden hanteras rasen av styrelsen.


Rasen utvärderas av kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Pekinganka

Koordinator Pekinganka

Koordinator Pekinganka

Lina Walden
070-432 32 18


Agnetha Petersson

Vasakullsvägen 18
372 62 Bräkne Hoby

Bo Karlsson

Högryd 16
430 10 Tvååker

Cecilie Jansson

Arvika / Värmland

Charlotte Andersson

Fur 509
373 38 Holmsjö

Emelie Ronnersjö

130 33 Gällnöby

Julia Wikström

Äsperöd 105
463 92 Lilla Edet

Lina Walden

137 94 Norra Sorunda

Linda Ernelind

Längnum Evertslund 1
467 95 Grästorp

Martina Björklund

Viken 574
835 93 Alsen

Simåne Sverin

Björsund Lundtorp 408
645 92 Strängnäs


Uppfödare Plymouth Rock

Koordinator Plymouth Rock

Koordinator Plymouth Rock

Ny kooordinator kommer tillträda under 2023, under tiden hanteras rasen av styrelsen.


Ann Thorvaldsson

Gryts Ullstadal 1
646 96 Stjärnhov

Gerd Axelsson

Havsered Havsgård 295
313 93 Slättåkra

Johanna Söderlund

Tåghult 105
311 51 Ätran

Stackvallen Lantgård

c/o Mark Geuze
Krokshult Stackvallen 1
572 97 Kristdala

Therése Jonsson

Berga Mellangården
590 46 Rimforsa


Uppfödare Queen Silvia Guld

Koordinator Queen Silvia Guld

Koordinator Queen Silvia Guld

Andreas Larsson
073-528 90 60


Rasen är underåterskapande.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Queen Silvia Silver

Koordinator Queen Silvia Silver

Koordinator Queen Silvia Silver

Andreas Larsson
073-528 90 60


Rasen är underåterskapande.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Rhode Island Red

Koordinator Rhode Island Red

Koordinator Rhode Island Red

Anita Persson
Botolfsbo 200
791 95 Falun


Anette Isaksson

Gråskalaslingan 63
763 91 Hallstavik

Anita Persson

Botolfsbo 200
791 95 Falun

Lars Kjellström

Nyarp 5
563 92 Gränna
Har avelsägg endast under perioden april-september

Mårten Nordhall

Stenstorp 23
432 97 Rolfstorp

Pia Clifford

Värred 172
438 97 Rävlanda

Veronika Eriksson

Särila 205
824 79 Bjuråker


Uppfödare Silverudds Blå

Koordinator Silverudds Blå

Koordinator Silverudds Blå

Andreas Marmolin
Tel: 0729-74 43 11


Amanda Isopoussu

Skår 345
442 92 Romelanda

Andreas Marmolin

Halasjövägen 1144
374 95 Trensum

Anna Arvidsson

Boge Klinte 176
624 36 Slite
Skickar inte avelsägg

Anna Carlsson

Lönnhult Karl Gustav 37
423 69 Karl Gustav

Anne Johansson

Tynningövägen 189
134 92 Tynningö

Åsa Norrman

Lundby 202
311 67 Slöinge

Bengt Mattsson

Birgitta Arnesdotter

Skåningsmåla
382 74 Alsterbro

Bo Karlsson

Högryd 16
430 10 Tvååker

Camilla Albrechtsen

Taleryd Norrgården 1
573 97 Tranås

Skickar inte avelsägg

Daniel Ranveg

Brunn 215
523 90 Ulricehamn

Ellinor Netsö

Granbo 1817
823 91 Kilfors

Emelia Dernsjö

Ingarud Björkelund 1
542 92 Mariestad

Emil Segerkvist

Kullvägen 1
823 93 Segersta

Erik Vargklint

Telegrafberget 28
137 70 Dalarö

Fredrika Jäsperi

Björkholmen
643 99 Högsjö

Gerd Axelsson

Havsered Havsgård 295
313 93 Slättåkra

Helena Edström

Gökhult 149
693 94 Åtorp

Helena Östberg

Råby Högvalla 1
611 94 Nyköping

Jenny Ledin Fredriksson

Ed 111
881 94 Sollefteå

Joachim Laukemper

Tåget 1
362 95 Urshult

Joakim Derfer

Bergbyvägen 31
813 96 Torsåker

Johanna Söderlund

Tåghult 105
311 51 Ätran

Julia Oja

Degerön 522
591 98 Motala

Julia Wikström

Äsperöd 105
463 92 Lilla Edet

Karina Eriksson

Yxtaholm Yxtaudden
642 91 Flen

Kerstin Lif

Näs 114
883 91 Edsele

Linda Gustafsson

Salt torp Ljungby
643 94 Vingåker

Madelen Krygegård

Kulla Rävsta 6
749 62 Örsundsbro

Malin Samuelsson

Brohyttan Kärret 3275
716 93 Fjugesta

Maria Lundgren

Aspö Virveln
645 93 Strängnäs

Marie Holgesson

Humlebotten 4
441 73 Sollebrunn

Marita Rosander

Dottersröd 220
442 97 kode

Monika Henriksson

Edåsen 343
837 96 Undersåker

Neher Hjalmarsson

Villberga Enhälja 6
749 51 Grillby

Nicklas Axelsson

Gamla Färdvägen 5
438 94 Härryda

Örjan Bergsten

Tingberg 226
463 72 Lödöse

Pernilla Rudenwall

Brunn 120
523 90 Ulricehamn

Petra Pousar

Ulseröd Storemyr 108
453 92 Lysekil

Skickar inte avelsägg

Sofia Enoksson

Brumstorp Karlsro
541 98 Värsås

Stackvallen Lantgård

c/o Mark Geuze
Krokshult Stackvallen 1
572 97 Kristdala

Therese Dahlgren

Kulla Mysinge 4
749 62 Örsundsbro

Tomas Palm

Bukärr 124
444 92 Jörlanda

Ulrika Larsson

Nore 2A
681 95 Kristinehamn

Ulrika Mellkvist

Dammshöjden 14
712 93 Hällefors


Uppfödare Skånsk Blommehöna

Koordinator Skånsk Blommehöna

Koordinator Skånsk Blommehöna

Ny kooordinator kommer tillträda under 2023, under tiden hanteras rasen av styrelsen.


Rasen utvärderas av kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.


Uppfödare Smålandshöna

Koordinator Smålandshöna

Koordinator Smålandshöna

Ny kooordinator kommer tillträda under 2023, under tiden hanteras rasen av styrelsen.


Alexander Boeve

Munkfors

Anna Månsson

Emmislöv 1130
289 93 Broby

Bengt Mattsson

Bo Karlsson

Högryd 16
430 10 Tvååker

Börje Helgesson

Triabo, Solgläntan
577 95 Virserum

Elin Kristiansson

610 27 Vikbolandet

Emelie Thorén

Långängsvägen 4
811 73 Årsunda

Erik Parai Arnesson

Eriksmåla 112
Skruv

Gun Nilsson

Östra Ekås 4
575 97 Ingatorp

Jeanette Lennartsdotter

Stödstorp 132
395 98 Läckeby

Joakim Ekström

Ekeknoga Östergården
590 39 Kisa

Johan Hansson

Svenstorpsvägen 4
282 92 Västra Torup

Josefin Ekenberg

355 99 Gemla

Katarina Gustafsson

Vassemåla 125
598 93 Vimmerby

Lars-Erik Ivarsson

Norra Äng
571 92 Nässjö

Micke Bråtner

Gökhult 131
693 94 Åtorp

Sandra Schatz

Bolmen Höjden 1
341 94 Ljungby


Uppfödare Welsumer

Koordinator Welsumer

Koordinator Welsumer

Ny kooordinator kommer tillträda under 2023, under tiden hanteras rasen av styrelsen.


Rasen utvärderas av kulturhönsföreningen.
Kontakta koordinatorn för mer information.