Besättningar

Godkända stamboksbesättningar

För att dina kontaktuppgifter ska publiceras här ska du ha godkända stamboksbesättningar,
samt ha kryssat i att du godkänner publicering på din stamboksansökan.

För varje Stambok finns en Koordinator. Det är respektive koordinator du kontaktar för stambokföring av djur. Av koordinatorerna kan du dessutom få råd i avelsarbetet, tips om det är någon speciell besättning som du i första hand skall vända dig till, mm. Du hittar en länk här under till en lista med koordinatorer, men de presenteras även här vid respektive Stambok.
Koordinatorer/Kontaktpersoner

Snabblänkar

Eksjöhöna
Fiftyfive Flowery Guld
Fiftyfive Flowery Silver
Gammelsvensk Vit Leghorn
Silverudds Blå
Queen Silvia Guld (inkl. Guldblå)
Queen Silvia Silver (inkl. Silverblå)
Smålandshöna
New Hampshire
Vit Bresse
Isbar
Plymouth Rock
Welsumer
Rhode Island Red
Australorps
Brun Leghorn
Pekinganka
Rouen

 

Eksjöhönan
Koordinatorer
Andreas Marmolin
0729-744311
Ingemar Dreborg
076-0160111
Mail
11863281_10153553276581112_875615291845686502_n
Besättningar
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-91301
070-9255904
Tobias Terstad
Skår 140
44272 Kärna
tobias@terstad.se
Niklas Bengtsson
Kullarpsvägen 84
294 94 Sölvesborg
070-8762546
kullarp@hotmail.com
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070-7547674
mike_bratner@hotmail.com
Tina Wiman
Faluvägen 62
784 73 Borlänge
tinaslilla@gmail.com
Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
68196 Kristinehamn
076-0160111
ingemar01@hotmail.com
Lotta Andersson
Apellgården
Tranviksvägen 128
184 97 Ljusterö
070 406 92 53
Mail
Åsa Emanuelsson
Vastad 305
311 67 Slöinge
070- 356 08 94
emanuelsson82@yahoo.se
Mikael Frycklund
Hjälsta Tuna 5
74962 Örsundsbro
fryckis@telia.com
Marina Strandahl
Granån 249
95294 KALIX
070-5291712
marina.62@hotmail.com
Kenth Zingmark
Stubbhult 3
57082 Målilla
0495 28000
070-5691664
kenth@zingmarks.se
Annika Torstensson
Kulla, Lundagård
51991 Istorp
070-3630887
kulla.lundagard@gmail.com

 

Fiftyfive Flowery Guld
Koordinator
Sofia Johansson
Kärrsmossen Solhälla
67160 Arvika
076-3381832
Mail
11935630_10153243101783541_387434828_o
Besättningar
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Rosita Svantesson
Grindstugan
590 93 Gunnebo
0490-220 20
0706374581
rosita.svantesson@hotmail.com
Sofia Johansson
Kärrsmossen Solhälla
67160  Arvika
076-3381832
Mail
Johan Gustavsson
Ryda Godegården 1
53496 Vara
076-269 03 37
sarri_thedog@gotmail.com
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070-754 76 74
Mail
Victoria Johansson
Stora björnfallet 1
69593 Finnerödja

 

Fiftyfive Flowery Silver
Koordinator Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker,
0346 – 913 01
070 9255904
Ring helst!
Mail

 11925524_10153243103528541_1346801808_n
Besättningar
Bill Karlsson
Räverud Dalen
681 92 Kristinehamn
072-585 05 10
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Helen Henriksson
Kils-Nytorp 226
70592 Örebro
070-3906329
info@migeva.se
Rosita Svantesson
Grindstugan
590 93 Gunnebo
0490-220 20
0706374581
rosita.svantesson@hotmail.com
Åsa Emanuelsson
Vastad 305
311 67 Slöinge
070-356 08 94
emanuelsson82@yahoo.se
Linda Fridh
Stora Forsa 212
591 99 Motala
ltlantbruk.linda@gmail.com
Jessica Svensson
Pölsekruvägen 17
37492 Asarum
0706-922750.
dennie.jessica@telia.com

 

 Gammelsvensk

Vit Leghorn
Koordinator
Sofia Johansson
Kärrsmossen Solhälla
67160 Arvika
076-3381832
vit.leghorn@kulturhons.se

 image002
Besättningar
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070-754 76 74
mike_bratner@hotmail.com
Camilla Persson
Estabo Hylletorp 706
69460 Åsbro
hylletorp@gmail.com
Madeleine Norberg
Stjärnan 101
744 91 Heby
madeleinenorberg@hotmail.com
Sara Bremberg
Kåtaliden 166
924 94 Sorsele
070-548 74 34
sara.bremberg@hotmail.com
Johan Gustavsson
Ryda Godegården 1
53496 Vara
076-269 03 37
sarri_thedog@gotmail.com
Ann-Sofi Nordin
S.Åby byav 248
231 97 Klagstorp
0702-483322
ellaberga@telia.com
Elina Fors
Enknabbens gård
Brändöbergsvägen 86
94591 Norrfjärden
elinafors@hotmail.com 
Victoria Widin
Norra fjäll Berget
67195 Klässbol
0703729025
bergetslantgard@telia.com
Lisa Larsson
Wivikensgård 1
691 93 Karlskoga
0763457867
L1318@yahoo.com
Karin Hjelm
Frisbo 17
82062 Bjuråker
070/7547030
fonsterhake@gmail.com
Sofie Erlandsson
Vassunda, Örby 185
74191 Knivsta
0768298148
sofie_erlandsson@telia.com
Hampus Nilsson
Listervägen 199-3
29494 Sölvesborg
0705666671
hampus_hosaby@hotmail.com

 

Silverudds Blå
Koordinator
Andreas Marmolin
Brännelyckevägen 209-7
375 91 Mörrum
0729-74 43 11
Mail
 
Besättningar
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-91301
070 9255904
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070-754 76 74
mike_bratner@hotmail.com
Åsa Emanuelsson
Vastad 305
311 67 Slöinge
070-356 08 94
emanuelsson82@yahoo.se
Maria Lundgren
Runeby 1
642 95 Flen
073-9890813
ia.l@telia.com
Eva Sjöberg
Harsbo Hagalund 21
744 97 Järlåsa
070-6058110
eva_sjoberg@telia.com
Eva Hörnberg
Degerås 27
922 92 Vindeln
eva_astrom66@hotmail.com
Niklas Bengtsson
Kullarpsvägen 84
294 94 Sölvesborg
070-876 25 46
kullarp@hotmail.com
Anna Carlsson
Lönnhult Karlgustav 37
423 69 Karlgustav
070-3951112
acarlsson1972@gmail.com
Sara Bremberg
Kåtaliden 166
924 94 Sorsele
070-548 74 34
Mail
Elina Fors
Brändöbergsvägen 86
945 91 Norrfjärden
elinafors@hotmail.com
Elin Rutgersson
Lämmagårdstorp 1
544 93 Hjo
elinrutger@hotmail.com
Ann-Sofi Nordin
S.Åby byav 248
23197 Klagstorp
0702-483322
ellaberga@telia.com
Åsa Larsson
Husaby Sannebo Gård
533 95 Götene
0703-667862
Asa1larsson@hotmail.com
Jennie Roos
Tolleröd 250
442 96 Kode
070-884 05 05
jenjon@spray.se
Ulrika Mellkvist
Dammshöjden 14
712 93 Hällefors
ulrika.mellkvist@hotmail.com
Lotta Andersson
Apellgården
Tranviksvägen 128
184 97 Ljusterö
070 406 92 53
charlotta@apellgarden.com
Gerd Axelsson
c/o Peter Orbell-Vaerst
Havsered Havsgård 295
313 91 Oskarsström
axzons53@gmail.com
Ulrika Ohlsson
Dockegölsvägen 2
370 12 Hallabro
076-045 30 06
ullis33_6@hotmail.com
Therese Hansson
Lindkullen Stjärnevik
590 46 Rimforsa
tessan.96@hotmail.com
Sandra Jostberger
Lilla Öjhult Bygget
335 72 Hestra
070-847 01 46
jostberger.74@gmail.com
Marie-Louise Aronsson
Stegelviken 704
663 91 Hammarö
072-964 94 33
missan71@icloud.com
Maria Liv-Andersson
Norderåsen 115
836 93 HÄGGENÅS
0707496868
mlivandersson@gmail.com
Jill Johansson
Strömfors 3
930 70 Malå
070 – 2790061
jillnordh@hotmail.com
 Lena Ekström
Alingsåsvägen 11,
524 41 Ljung
0708-853754
lenalars59@gmail.com 
Mikael Frycklund
Hjälsta Tuna 5
749 62 Örsundsbro
fryckis@telia.com
Gunnel Nilsson
Sjöaryd 9
362 96 Urshult
070-6825069
sjoaryd@telia.com
Andreas Marmolin
Brännelyckevägen 209-7
375 91 Mörrum
0729-74 43 11
Mail
Sofia Johansson
Kärrsmossen Solhälla
67160  Arvika
076-3381832
Mail

 

Queen Silvia Guld
(inkl. Guldblå)

Koordinator
Sara Hägerås
Gålsjö 409
69497 Rönneshytta
070-304 90 20
Mail
 11912928_10153243111983541_1046373423_n
Besättningar
Sara Hägerås
Gålsjö 409
69497 Rönneshytta
070-304 90 20
Mail
Birgitta Jansson
Byrsta 513, 69293 Kumla
rannesta@hotmail.com

 

Queen Silvia Silver
(inkl. Silverblå)

Koordinator
Sara Hägerås
Gålsjö 409
69497 Rönneshytta
Mail
 11922992_10153243111433541_194133515_n
Besättningar
Björn Persson
Rörums Holma 118
243 92 Höör
bearnix@gmail.com
Katarina Lindvall
Rackeby Lund 1
531 98 Lidköping
070-533 90 44
katarina.lindvall@telia.com
Sara Bremberg
Kåtaliden 166
924 94 Sorsele
070-548 74 34,
Mail
Nicklas Fernström
Torvedsvägen 6
54873 Lyrestad
nicklas99fernstrom@outlook.com
Madeleine Norberg
Stjärnan 101
74491 Heby
Mail
Ann-Sofi Nordin
S.Åby byav 248
23197 Klagstorp
0702-483322
ellaberga@telia.com
Lena Ekström
Alingsåsvägen 11,
52441 Ljung
0708-853754
lenalars59@gmail.com 
Åsa Österlund
Järlebo 128
74893 Österbybruk
a.osterlund68@gmail.com

 

Smålandshöna
Koordinator
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070 754 76 74
Mail

Besättningar
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070-754 76 74
mike_bratner@hotmail.com
Maria Bergstén Edström
Vårbo 105
693 94 Åtorp
0586-732001
fraggla@hotmail.com
Agneta Magnusson Dozzi
Högsbo 529,
74045 Tärnsjö
073-9818707,
neta24@hotmail.com
Anna Carlsson,
Lönnhult Karlgustav 37
42369 Karlgustav
070-3951112
Mail
Åsa Emanuelsson
Vastad 305
311 67 Slöinge
070-356 08 94
emanuelsson82@yahoo.se
Johanna Henriksson
Holma 1523
28591 Markaryd
070-6303535
jh841103@hotmail.com
Lotta Andersson
Apellgården
Tranviksvägen 128
184 97 Ljusterö
070 406 92 53
Mail
 Jenny Lindell
Sätravallen, Lövbacken 1
58965 Bestorp
070-676 49 44
jenny@lindella.se
Börje Helgesson
Triabo, Solgläntan
57080 Virserum
073-0443449
boerjeh@yahoo.se

 

New Hampshire
Koordinator
Anna Carlsson
Lönnhult Karlgustav 37
42369 Karlgustav
070-3951112
Mail
11897027_10153243128373541_443680496_n
Besättningar
Anna Carlsson
Lönnhult Karlgustav 37
42369 Karlgustav
070-3951112
Mail
Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
68196 Kristinehamn
076-0160111
ingemar01@hotmail.com
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Tove Trelsmo
Tollebacken 5
665 91 Kil
ttrelsmo@gmail.com

 

Vit Bresse
Koordinator
Ulrika Harsem
Rockesholm 42
71295 Grythyttan
vit.bresse@kulturhons.se
           image002
Besättningar
Ulrika Harsem
Rockesholm 42
71295 Grythyttan
ullibull24@hotmail.se

 

Isbar
Koordinator
Bengt Mattsson
0523 40315
isbar@kulturhons.se
isbar5844_n
Besättningar
Rasen är under återskapande. Det finns sju uppfödare idag.
Är du intresserad av att vara med i  projektet ta kontakt med Bengt Mattsson eller Andreas Marmolin.

 

Welsumer
Koordinator
Niklas Bengtsson
Kullarpsvägen 84
294 94 Sölvesborg
070-876 25 46
welsumer@kulturhons.se
 11911476_10153243253358541_1607732036_n
Besättningar
Agneta Magnusson Dozzi
Högsbo 529,
74045 Tärnsjö
073-9818707,
neta24@hotmail.com
Niklas Bengtsson
Kullarpsvägen 84
294 94 Sölvesborg
070-876 25 46
welsumer@kulturhons.se
Malin Eliasson
Noavägen 65
29494 Sölvesborg
malin.eliasson@hotmail.se
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Helena Grimm
Gunneröd 735
47291 Stillingsön
076-7726846
helolenonna@gmail.com
Anette Rydell
Måstad 24
37033 Tving
aneryd@hotmail.com 
Johanna Henriksson
Holma 1523
28591 Markaryd
070-6303535
jh841103@hotmail.com

 

Rhode Island Red.
Koordinator
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker,
0346 913 01
Ring helst!
rir@kulturhons.se
rir36_n
Besättningar
Anita Persson
Botolfsbo 200
79195 Falun
anita55persson@gmail.com
Åsa Hanning
Sörbo 135
74045 Tärnsjö
070-8954441
mingla@live.se
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904

 

Plymouth Rock
Koordinator
Anna-Karin Olsson Heino
070 7985195
plymouth.rock@kulturhons.se
Plymouth Rock90_n
Besättningar
Jennie Blomqvist
Uvered Kartegården 4
53493 Stora Levene
073-7590584
jennie.bl@hotmail.com
Anna-Karin Olsson Heino
Fallet Rörmossen 68194
Kristinehman
070-7985195
kenneltinyteddys@hotmail.com
Emma Hedström
Vättlösa Kyrkby
Per Bengsgården 2
53391 Götene
070-2084161
ronnqvist87@hotmail.com
Åsa Österlund
Järlebo 128
74893 Österbybruk
a.osterlund68@gmail.com
Viktoria Johansson
Stora Björnfallet
695 93 Finnerödja
073-036 42 19

 

Brun Leghorn
Koordinator
Martin Friberg
070-7555634
brun.leghorn@kulturhons.se
Besättningar
Martin Friberg
Lonnhyttan 721 A
69191 Karlskoga
070-7555634
friberg68@hotmail.se
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-91301
070-9255904

 

Australorps
Koordinator 
Agneta Magnusson Dozzi
Högsbo 529,
74045 Tärnsjö
073-9818707,
australorps@kulturhons.se
Besättningar
Agneta Magnusson Dozzi
Högsbo 529,
74045 Tärnsjö
073-9818707
neta24@hotmail.com
Allan Bergström
Ollbacken 20
975 95 Luleå
070-688 55 16
s.allan.bergström@telia.com
Therese Hansson
Lindkullen Stjärnevik
590 46 Rimforsa
tessan.96@hotmail.com

 

Pekinganka
Koordinator Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346 913 01
070 9255904
Ring helst!
fiftyfive.flowery.silver@kulturhons.se
 Peking268_o
Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
68196 Kristinehamn
076-0160111
ingemar01@hotmail.com
Bo Karlsson
Högryd 16, 430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Lotta Andersson
Apellgården
Tranviksvägen 128
184 97 Ljusterö
070-4069253
charlotta@apellgarden.com

 

Rouenanka

Koordinator
Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
681 96 Kristinehamn
076-0160111
viceordforande@kulturhons.se

 Rouenanka297_n
Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
68196 Kristinehamn
076-0160111
ingemar01@hotmail.com

 

Upp

Comments are closed