Godkända stamboksbesättningar

För att dina kontaktuppgifter ska publiceras här ska du ha godkända stamboksbesättningar,
samt ha kryssat i att du godkänner publicering på din stamboksansökan.

För varje Stambok finns en Koordinator. Det är respektive koordinator du kontaktar för stambokföring av djur. Av koordinatorerna kan du dessutom få råd i avelsarbetet, tips om det är någon speciell besättning som du i första hand skall vända dig till, mm. Du hittar en länk här under till en lista med koordinatorer, men de presenteras även här vid respektive Stambok.

Snabblänkar

Eksjöhöna
Fiftyfive Flowery Guld
Fiftyfive Flowery Silver
Gammelsvensk Vit Leghorn
Silverudds Blå
Queen Silvia Guld (inkl. Guldblå)
Queen Silvia Silver (inkl. Silverblå)
Smålandshöna
New Hampshire
Isbar
Plymouth Rock
Rhode Island Red
Australorps
Brun Leghorn
Pekinganka

 

Eksjöhönan
Koordinator
Lars-Erik IvarssonNorra Äng571 92 Nässjö070-573 29 64Mail
11863281_10153553276581112_875615291845686502_n
Uppfödare
Anna-Karin Ågren

Burträsk

Skellefteå

anna.karin@outlook.com

Bozena Jonsson

Rosstorp Skogslund 125

73362 Västerfärnebo

0706799170

Ej avelsägg, endast levande djur

Emelie Holmblad

Målsta 165

832 93 Frösön

073-781 31 39

Hillevi Helmfrid

Gårdspånga 155

598 94 Vimmerby

0703-755600

0492-70064

hillevi@hillevihelmfrid.com

Lars-Erik Ivarsson

Norra Äng

571 92 Nässjö

070-5732964

skogsoga@live.se

Marina Strandahl
Granån 249
95294 Kalix
070-5291712
marina.62@hotmail.com
Marika Lantz
Skurugata Stationen 1
57591 Eksjö
070-49 99 463
0381-77 32 77
marikalantz@hotmail.com
Malin Hurtic´

Bollnäs

malinhurtic@gmail.com

Åsa Everås
Lundby 202
31167 Slöinge
0709698826
asanorrman79@hotmail.com

Joakim Ekström

Ekeknoga Östergården

590 39 Kisa

0708-813308

joakim@ekeknoga.se

Anna Wass
Lämmedal 9
57291 Oskarshamn
070-3627529
annawass8003@gmail.com
Ingemar Dreborg

Gjordsbol 2199

Kristinehamn

ingemar01@hotmail.com

 

Fiftyfive Flowery Guld
Koordinator
Johan Gustavsson
Ryda Godegården 1
53496 Vara
076-269 03 37
Mail
11935630_10153243101783541_387434828_o
Uppfödare
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Birgitta Arnesdotter

Skåningsmåla

38274 Alsterbro

skaningsmala.mohair@gmail.com

Camilla Albrechtsen

Taleryd Norrgården 1

573 97 Tranås

070-2183919

Skickar inte avelsägg

Johan Gustavsson
Ryda Godegården 1
53496 Vara
076-269 03 37
Mail
Emelia Dernsjö

Ingarud Björkelund 1

54292 Mariestad

0766169770

undret@hotmail.se

Victoria Johansson
Stora björnfallet 1
69593 Finnerödja
Kitty Johansson

Skirsjötorp

64792 Mariefred

0761-00 56 39 kitty.gimli2010@gmail.com

Malin Josefsson

Västra Resebo 426

38293 Nybro

malin.josef83@hotmail.com

 

Fiftyfive Flowery Silver
Koordinator
Mathilda EnellTel: 070-949 48 45Efter kl 17fiftyfive.flowery.silver@kulturhons.se
 11925524_10153243103528541_1346801808_n
Uppfödare
Niclas Ullström
Hyringa Stöckgården 2
46795 Grästorp
072-5199499
81tuppen@gmail.com
Emil Segerkvist

Kullvägen 1

823 93 Segersta

072-2247166

segerkvist@hotmail.se

Rosita Svantesson
Grindstugan
590 93 Gunnebo
0490-220 20
0706374581
rosita.svantesson@hotmail.com
Anita Persson
Botolfsbo 200
79195 Falun
anita55persson@gmail.com
Victoria Johansson
Stora Björnfallet
695 93 Finnerödja
073- 0364219
vargaviddena@hotmail.se
Tintin Jönsson

Lyngbyvägen 243

29197 Gärds Köpinge

0735343438

info@stadotradgard.se

Hillevi Krantz

Näsby Tykagård 2

364 92 Lenhovda

0730-606656

hillevikrantz@gmail.com

Jessica Lindqvist

285 91 Markaryd

0730-89 42 94

jessica.lindqvist32@gmail.com

Mathilda Enell

Väderstad

0709-494845

mathilda.enell91@gmail.com

Örjan Bergsten

Tingberg 226

46372 Lödöse

0765-935 759

orjan.gbg@telia.com

Ingemar Dreborg

Gjordsbol 2199

Kristinehamn

ingemar01@hotmail.com

Yvonne Davidsson

Skackelstad 2

585 61 Linghem

y.davidsson@hotmail.se

 

 Gammelsvensk Vit Leghorn
Koordinator
Sofia Johansson
Arvika
vit.leghorn@kulturhons.se
 image002
Uppfödare
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Ingemar Dreborg
Gjordsbol 2199
68196 Kristinehamn
076-0160111
ingemar01@hotmail.com
Karin Hjelm & Mats-Åke Hall

Frisbo 17

82478 Bjuråker

070 – 754 70 30

mats-akehall@hotmail.com

Daniel Ranveg

Brunn 215

52390 Ulricehamn

070-6005776

danielranveg@gmail.com

Maria Holmgren

Österbacka 40

92267 Tavelsjö

070-200 94 06

maria.ulrika.holmgren@gmail.com

Pia Thulin

Nygården 3

51833 Sandared

073-330 03 35

piathulin.pt@gmail.com

Therése Oskarsson

Ingmår 142

68692 Sunne

thesa81@hotmail.com

Andreas Marmolin
Halasjövägen 1144
37495 Trensum
Tel: 0729-74 43 11
Örjan Bergsten
Tingberg 226
463 72 Lödöse0765-935759orjan.gbg@telia.com

 

Silverudds Blå
Koordinator
Andreas Marmolin
0729-74 43 11
Mail
 

Uppfödare
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-91301
070 9255904
Amanda Isopoussu

Skår 345

442 92 Romelanda

073-433 15 47

amanda@amalores.se

Anna Arvidsson

Boge Klinte 176

62436 Slite

070-768 81 80

anna@menhir.se

Skickar inte avelsägg

Maria Lundgren
Aspö Virveln
645 93 Strängnäs
073-9890813
0152-30105
ia.l@telia.com
Annasara Bengtsson

Gräsrydsvägen 59

26941 Östra Karup

grasrydsagg@gmail.com

Anne Johansson

Tynningövägen 189

134 92 Tynningö

anne@guorga.se

Bengt Mattsson

0523 40315

 

Anna Carlsson
Lönnhult Karl Gustav 37
423 69 Karl Gustav
070-3951112
acarlsson1972@gmail.com
Birgitta Arnesdotter

Skåningsmåla

38274 Alsterbro

skaningsmala.mohair@gmail.com

Helena Edström
Gökhult 149
69394 Åtorp
076-3242401
Catarina Matsols
Sågsbo 38
79021 Bjursås
073 830 12 92
catarina.matsols@hotmail.com
Camilla Albrechtsen

Taleryd Norrgården 1

573 97 Tranås

070-2183919

Skickar inte avelsägg

Bengt Mattsson
0523 40315
isbar@kulturhons.se
Emelia Dernsjö
Ingarud Björkelund 1
54292 Mariestad
0766169770
Undret@hotmail.se
Ulrika Mellkvist
Dammshöjden 14
712 93 Hällefors
ulrika.mellkvist@hotmail.com
Emil Segerkvist

Kullvägen 1

823 93 Segersta

072-2247166

segerkvist@hotmail.se

Gerd Axelsson
c/o Peter Orbell-Vaerst
Havsered Havsgård 295
313 91 Oskarsström
axzons53@gmail.com
Fredrika Jäsperi

Björkholmen

643 99 Högsjö

076-796 66 77

fredrikajasperi@gmail.com

Josefine Marklund

Lövvattnet 7

93294 Lövånger

josefine.von.lindstrom@gmail.com

Marie-Louise Aronsson
Stegelviken 704
663 91 Hammarö
072-964 94 33
missan71@icloud.com
Katja Bårring
Djurström Fagerberg
541 98 Värsås
katja.barring@hotmail.com
Karina Eriksson

Yxtaholm Yxtaudden

64291 Flen

070-8225018

arina_39@hotmail.com

Martina Bremer
Österskog 214
386 94 Färjestaden
Mabr1956@gmail.com
070-8373455
Joakim Derfer
Bergbyvägen 31
81396 Torsåker
joakim.derfer@sandvik.com
Andreas Marmolin
Halasjövägen 1144
37495 Trensum
0729-74 43 11
andreas.harrysson@live.se
Kerstin Lif

Näs 114

883 91 Edsele

073-841 35 45

kerstin_lif@hotmail.com

Julia Wikström
Äsperöd 105
46391 Lilla Edet
070-4036966
Mail
Nicklas Axelsson
Gamla färdvägen 5
43894 Härryda
073-5261445
Mail
Daniel Ranveg
Brunn 215
52390 Ulricehamn
070-6005776
Mail
Linnéa Sims

Tulebo strandväg 127

428 34 Kållered

070-898 28 57

sims.linnea@gmail.com

Madelen Krygegård

Kulla Rävsta 6

74962 Örsundsbro

070-818 30 80

krygegardshonshus@gmail.com

Malin Samuelsson

Brohyttan Kärret 3275

716 93 Fjugesta

073-445 52 46

malinsamuelsson@hotmail.com

Maria Ericson

Havsgården Alsen 145

835 93 Alsen

070-2596328

mariaericson@bredband2.com

Mark Geuze

Krokshult Stackvallen

572 97 Kristdala

070-251 03 21

mark_geuze@live.se

Monika Henriksson

Edåsen 343

837 96 Undersåker

070-229 53 56

www.fjallsippans.se

info@fjallsippans.se

Pernilla Rudenwall

Brunn 120

523 90 Ulricehamn

076-133 03 03

pernilla.rudenwall@ut.se

Sabina Karialainen
Kråkebo 10
73361 Västerfärnemo
070-3359069
sabina.k@hotmail.com
Örjan Bergsten
Tingberg 226
46372 Lödöse
orjan.gbg@telia.com

0765-935759

Therese Averfors

Ulva 421

821 98 Rengsjö

070-573 20 80

buztifa@hotmail.com

Therese Samuelsson

Vretstorp

0709-985 10 22

ttessann@hotmail.com

Tomas Palm

Bukärr 124

44492 Jörlanda

tomas.b.palm@gmail.com

Ulrika Mellkvist

Dammshöjden 14

712 93 Hällefors

ulrika.mellkvist@hotmail.com

Ylva Schultz

Munkströmsvägen 13

54273 Mariestad

070-666 06 78

ircotweedee@hotmail.com

Sofia Enoksson

Brumstorp Karlsro
54198 Värsås
egertz76@hotmail.com

0704458047

Maria Stafberg
Jumkils-hemmingsbo 4
743 86 Blekinge
0700621226
maria_stafberg@hotmail.com
Åsa Everås
Lundby 202
31167 Slöinge
0709698826
asanorrman79@hotmail.com
Marie Holgesson
Humlebotten 4
441 73 Sollebrunn
0706-527699
marie.holgesson@hotmail.com
Blomstergårdens Höns

Tingsryd

blomstergardens@gmail.com

Helena Östberg
Råby Högvalla 1
61194 Nyköping
helena.ostberg@live.se
Ulrika Larsson
Nore 2A
68195 Kristinehamn
0703651882
ulrika@stallnore.se

 

Queen Silvia Guld
(inkl. Guldblå)

Koordinator
Andreas Larssonqueen.silvia.guld@kulturhons.se
 11912928_10153243111983541_1046373423_n
Besättningar
Queen Silvia – ras under återskapande.
Queen Silvia är under återskapande, eftersom de inte ser ut som de en gång gjorde. En gammal inkorsning har gjort att rasens genetiska kod inte stämmer. Detta gäller de flesta besättningar utanför och inom Stambok idag. De flesta Queen Silvia du kan se idag saknar någon eller några rasspecifika gener och har därför ett utseende som avviker ifrån det rasen skall uppvisa.
Detta innebär att alla som just nu har stambokförda höns kommer att vara delaktiga i ett avelsprojekt för att återskapa rasen i dess ursprungliga form. Närmare information om projektet kommer i kulturhönsbladet nr 1 2018. Information om bakgrunden till detta i Kulturhönsbladet nr 4 2017.
Är du intresserad av att delta i projektet för återskapande av Queen Silvia, kontakta Sara hägerås, koordinator.
Ingen stambokförd besättning säljer avelsägg eller djur som rasrena under projektets gång. Avelsmaterial förmedlas endast genom koordinator till den som är intresserad av att delta i projektet.

 

Queen Silvia Silver
(inkl. Silverblå)

Koordinator
Andreas Larssonqueen.silvia.guld@kulturhons.se
 11922992_10153243111433541_194133515_n
Besättningar

Queen Silvia – ras under återskapande.

Queen Silvia är under återskapande, eftersom de inte ser ut som de en gång gjorde. En gammal inkorsning har gjort har gjort att rasens genetiska kod inte stämmer. Detta gäller de flesta besättningar utanför och inom Stambok idag. De flesta Queen Silvia du kan se idag saknar någon eller några rasspecifika gener och har därför ett utseende som avviker ifrån det rasen skall uppvisa.
Detta innebär att alla som just nu har stambokförda höns kommer att vara delaktiga i ett avelsprojekt för att återskapa rasen i dess ursprungliga form. Närmare information om projektet kommer i kulturhönsbladet nr 1 2018. Information om bakgrunden till detta i Kulturhönsbladet nr 4 2017.
Är du intresserad av att delta i projektet för återskapande av Queen Silvia, kontakta Sara hägerås, koordinator.
Ingen stambokförd besättning säljer avelsägg eller djur som rasrena under projektets gång. Avelsmaterial förmedlas endast genom koordinator till den som är intresserad av att delta i projektet.

 

 

Smålandshöna
Jeanette LennartsdotterStödstorp 132395 98 Läckeby070-999 60 40

Uppfödare
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Micke Bråtner
Gökhult 131
693 94 Åtorp
070-754 76 74
mike_bratner@hotmail.com
Gun Nilsson

Östra Ekås 4

575 97 Ingatorp

076-818 38 90

gun@bellanova.se

Jeanette Lennartsdotter

Stödstorp 132

395 98 Läckeby

070-999 60 40

Malin Eliasson

Sölvesborg, Blekinge

070-825 14 59

malin.eliasson@hotmail.se

Marina Gross

598 91 Vimmerby

belgross@belgross.nu

Monica Blasiusson

Duverumsvägen 23

373 74 Jämjö

070-979 18 29

m.blasius@hotmail.com

Nina Haggren

Ulvsryd Ekebo

355 94 Vederslöv

073-416 11 30

haggrennina@gmail.com

Börje Helgesson
Triabo, Solgläntan
57080 Virserum
073-0443449
boerjeh@yahoo.se
Bengt Mattsson
0523 40315
Lars-Erik Ivarsson

Norra Äng

571 92 Nässjö

070-5732964

skogsoga@live.se

Erik Parai Arnesson
Eriksmåla 112
Skruv
070-5825840
erikmalaranch@hotmail.com

 

New Hampshire
Koordinator
Anna Carlsson
Lönnhult Karl Gustav 37
42369 Karl Gustav
070-3951112
Mail
11897027_10153243128373541_443680496_n
Uppfödare
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Ellinor Netsö
Granbo 1817
82391 Kilfors
0722057811
ellinor_netso@hotmial.com

 

Isbar
Koordinator
Catarina Matsolsisbar@kulturhons.se
isbar5844_n
Besättningar Rasen är under återskapande. Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt med Koordinatorn.
.

 

Rhode Island Red.
Koordinator
Anita Persson
Botolfsbo 200
79195 Falun

rir@kulturhons.se

rir36_n
Uppfödare
Anita Persson
Botolfsbo 200
79195 Falun
anita55persson@gmail.com
Joakim Derfer
Bergbyvägen 31
81396 Torsåker
joakim.derfer@sandvik.com
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Anette Isaksson

Gråskalaslingan 63

763 91 Hallstavik

070-281 38 48

info@bruksmarken.se

Lars Kjellström

Nyarp 5

563 92 Gränna

070-6971175

lars.nyarp@gmail.com

Pia Clifford

Värred 172

43897 Rävlanda

0707-721284

pia.clifford@gmail.com

 

Plymouth Rock
Koordinator
Emil Segerkvistplymouth.rock@kulturhons.se
Plymouth Rock90_n
Uppfödare
Elin Kristiansson
Rippetorps Kvarn
61027 Vikbolandet
076 7936223
kristianssoneliin@gmail.com
Anna-Karin Olsson Heino
Fallet Rörmossen 68194
Kristinehman
070-7985195
Mail
Annica Guvelius

072-209 86 63

Annika Storbacka Granqvist

Perhindersbo 22

777 93 Söderbärke

070-718 26 40

Gerd Axelsson
Havsered Havsgård 295
31393 Slättåkra
axzons53@gmail.com
Viktoria Johansson
Stora Björnfallet
695 93 Finnerödja
073-036 42 19
Camilla Persson
Estabo Hylletorp 706
69460 Åsbro
camilla@hylletorpgard.se
Daniel Ranveg

Brunn 215

52390 Ulricehamn

070-6005776

danielranveg@gmail.com

Emil Segerkvist

Kullvägen 1

823 93 Segersta

072-2247166

segerkvist@hotmail.se

Julia Wahlström

Synnanåtvägen 9

79091 Idre

juliaw99@hotmail.com

Therése Jonsson
Berga Mellangården
590 46 Rimforsa
Marie Thorsager

Åkerbo Karlsberg

68195 Kristinehamn

070 496 97 08

mariethorsager@hotmail.se

Skickar inte avelsägg

Mark Geuze

Krokshult Stackvallen

572 97 Kristdala

070-251 03 21

mark_geuze@live.se

Mårten Becker

Björkhagen 8

179 97 Färentuna

beckeribacken@telia.com

Mathilda Enell

Väderstad

0709-494845

mathilda.enell91@gmail.com

Australorps
Koordinator 
Pia Nyman070-553 85 87australorps@kulturhons.se
Uppfödare
Angelica Lennartsson

74047 Harbo

0730565615

angelica_ettinga@yahoo.se

Allan Bergström
Ollbacken 20
975 95 Luleå
070-688 55 16
s.allan.bergström@telia.com
Therese Hansson
Lindkullen Stjärnevik
590 46 Rimforsa
tessan.96@hotmail.com
Christer Larsson

Vallbyberg 22

762 92 Rimbo

070-718 39 66

christer.cl.larsson@gmail.com

Pia Nyman
Smedstorp Vånga
640 20 Björkvik
Mail: 1pianyman@gmail.com
Telefon: 070-553 85 87
Lars-Olof Hård
Sättrabyvägen 134
762 97 Edsbro
info@operacoons.se
070-4717586
Helen Helghe

Veckholm Tjulsta 16

745 99 Enköping

073-622 68 90

helen.helghe@gmail.com

Josephine Garpsäter

Rosenhöjdsvägen 22

152 30 Södertälje

070-3297058

josephinegarpsater@hotmail.com

Linda Haglund

Rinkesta Mölntorp

635 37 Ärla

linda@swedala.nu

Therese Dahlgren

Kulla Mysinge 4

749 62 Örsundsbro

070-455 47 50

chickens@kullamysinge.se

Ursula Stenqvist

Allmänningsbo 103

73091 Riddarhyttan<

stenursula@gmail.com

Neher Hjalmarsson
Villberga Enhälja 6
74951 Grillby
073-7585451
nehi74@hotmail.com
Alexandra Hellsten
Frihamravägen 15
762 92 Rimbo
070-267 61 94
alexandrahellsten@gmail.com

 

Brun Leghorn
Koordinator
Bo Karlssonbrun.leghorn@kulturhons.se
Uppfödare
Bengt Mattsson
0523 40315
Bo Karlsson
Högryd 16
430 10 Tvååker
0346-91301
070-9255904
Ulrika Larsson
Nore 2A
68195 Kristinehamn
0703651882
ulrika@stallnore.se

Pekinganka
Koordinator
Lina Walden
Ekbacksstigen 10
13794 Norra Sorunda
070-4323218
linawalden@gmail.com
 Peking268_o
Uppfödare 
Agnetha Petersson

Vasakullsvägen 18

372 62 Bräkne Hoby

076-033 73 58

agnetha.petersson@gmail.com

Bo Karlsson
Högryd 16, 430 10 Tvååker
0346-913 01
070 9255904
Cecilie Jansson

cejanso@gmail.com

Emelie Ronnersjö

130 33 Gällnöby

emelie.ronnersjo@gmail.com

Johanna Björngreen

Gamla Liatorpsvägen 16

372 95 Johannishus

johannabjorngreen@gmail.com

Julia Wikström

Äsperöd 105

46392 Lilla Edet

070-4036966

julia0604@live.se

Linda Ernelind

Längnum Evertslund 1

467 95 Grästorp

073-030 30 14

evertslund.grastorp@outlook.com

Lina Walden
Ekbacksstigen 10
13794 Norra Sorunda
070-4323218
linawalden@gmail.com
Charlotte Andersson
Fur 509
37 338 Holmsjö
070 6567669
charlotteandersson@gmail.com

 

Silverhamps

Ingemar Dreborg

silverhamps@kulturhons.se

 

Rasen är under återskapande. Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt koordinatorn.

 

Norsk Jaerhöna

Anders Svensk

jaerhona@kulturhons.se

 

 

Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt koordinatorn.

 

Delaware

Ingemar Dreborg

delaware@kulturhons.se

 

 

Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt koordinatorn.

 

Welsumer

Emelia Dernsjö

welsumer@kulturhons.se

 

 

Är du intresserad av att vara med i projektet ta kontakt koordinatorn.

 

Barnevelder

Sofia Johansson

barnevelder@kulturhons.se

 

 

Uppfödare
Frida Broman

Agebo 229

382 96 Nybro

ksafrida@hotmail.com

 


Upp